N54
BMW N54

szybkie dane
Po co ten silnik istnieje
N54 zadebiutował w 2006 roku w E90 335i jako pierwszy masowo produkowany silnik benzynowy BMW z bezposrednim wtryskiem i podwojnym turbodoladowaniem (dwie mniejsze turbiny równolegle) - odpowiedź na potrzebę połączenia mocy V8 z kultura pracy i spalaniem rzędowej szóstki. Byl technologicznym skokiem dla marki: pierwsze auto seryjne z ta kombinacja (direct injection + twin-turbo) w gamie BMW, montowany w E9x 335i/335is, E82/E88 1M/135i, E60/E61 535i, E71 X6 35i i E89 Z4. Złożoność konstrukcji (dwie małe turbiny, wysokie ciśnienie wtrysku, delikatne wtryskiwacze piezo) okazała sie tez jego pięta achillesowa w codziennej eksploatacji. W 2010 roku zastąpił go prostszy N55 - jedna turbina typu twin-scroll zamiast dwoch, mniej części mogących sie zepsuć, podobna moc.
Trafia do cudzych nadwozi (głównie starszych RWD BMW E30/E36/E46 przez komercyjne kity wiązek) jako tani, bardzo mocny silnik nowoczesnej konstrukcji - reputacja awaryjności zbiła ceny używanych egzemplarzy, a jeden z najbardziej dojrzałych ekosystemow tuningowych (JB4/MHD) pozwala łatwo wyciągnąć 500+ KM bez wymiany ECU. Daje więcej mocy taniej niż naturalnie zasysające M50/M52/S50 z tej samej rodziny nadwozi.
Słabe punkty konstrukcji
Pompa wysokiego ciśnienia (HPFP) - najbardziej znana usterka, czesta na tyle, ze BMW przedluzylo gwarancje w wielu krajach. Wtryskiwacze piezo - kosztowne w wymianie i czule na jakosc paliwa. Charakterystyczny 'wastegate rattle' (grzechotanie zaworow upustowych turbin) i przecieki zaworu PCV/diverter - powszechne, ale tansze w naprawie.
Warianty i oznaczenia
Bazowy N54B30 (225kW/306KM, 400Nm 1300-5000rpm): E90/E91/E92/E93 335i, E82/E88 135i, E60/E61 535i, E71 X6 xDrive35i, E89 Z4 sDrive35i (2006-2010, Z4 do 2016). Mocniejszy wariant (240kW/326KM, ~450Nm): F01 740i (2008-2012), E92/E93 335is (2010-2013). Najmocniejszy N54B30TO (250kW/~340KM): E82 1M Coupe, E89 Z4 sDrive35is (2011+). US-spec (SAE net) raportowane nieco niżej (~302-332hp w zależności od testu).
Parametry techniczne
Pola i jednostki są wspólne dla wszystkich silników w katalogu, żeby dało się je zestawiać. Znacznik przy wartości mówi, skąd pochodzi.
Czego nie znaleźliśmy: interference: sprawdzone WebSearch (ecstuning.com, palenonperformance.com) - kilka zrodel opisuje N54 jako interference (uszkodzenie zaworow przy zerwaniu lancucha), ale zaden fetchowalny w tym passie zrodlo tego NIE potwierdza wprost (probowano bavmods.com - brak wzmianki); zbyt niska pewnosc bez bezposredniego fetchu. · dimensions_mm: sprawdzone WebSearch (jedno zapytanie) - brak konkretnych wartosci dl x szer x wys w dostepnych snippetach (tylko masa i rozstaw cylindrow 91mm), zgodnie z zasada 'jedno zapytanie i odpuc'.
20 z 22 parametrów wypełnionych · uzupełnione 2026-08-12
Sterownik
MSD80 (wczesne auta ok. 2006/07-2008/09), MSD81 (od ok. 2008/09) - MSD81 poprawia znane… · tunowalność: high
Montowany fabrycznie w
BMW E90 335i · BMW E82 135i · BMW E60 535i · BMW F01 740i
Źródła historii
Drabina mocy
Każdy szczebel z kosztem narastająco i pochodzeniem liczby. Kliknij, żeby zobaczyć, co dokładnie wymieniasz. Koszt obejmuje silnik i modyfikacje, bez skrzyni i auta.
Szczeble z żółtym paskiem to pomiary na kołach — nie porównuj ich wprost z mocą na wale.
Brak dodatkowych danych dla tego szczebla.
przy >900whp: górna granica pojedynczej dużej turbiny klasy Precision 6870 i zasilania paliwem (wymagany port injection/E85); przy >1000whp: sam blok wymaga tulejowania (sleeved) lub wymiany na Benson sleeved block | Punkt odniesienia 809 whp pokazuje, ze przy tym poziomie konieczne sa: zabudowany dol (closed deck), E85 (w PL detalicznie niedostepne), port injection i sprzęgło mocniejsze niz Spec 3+ (to slizgalo sie przy 712 wtq).
Co wymieniasz
Źródła: bmwtuning.co · spoolstreet.com
Producent (Burger Motorsports) deklaruje wprost 'up to 80hp do kol (100hp na wale) na w pelni fabrycznym aucie, bez dodatkowych modow' - to claim producenta urzadzenia, nie niezalezny wydruk dyno. Moment obrotowy nie…
Co wymieniasz
Źródła: burgertuning.com
Gotowy pakiet komercyjny ('500hp N54 Package', Burger Motorsports) - '500hp' to nazwa marketingowa produktu, nie zmierzona wartosc na hamowni (zrodlo nie podaje ani jednostki whp/crank wprost, ani momentu obrotowego).…
Co wymieniasz
Źródła: burgertuning.com
Ostatni szczebel PRZED przejsciem na hybrydowe/upgrade turbiny (ceilings.stock_internals zaczyna sie od 650whp) - wg bmwtuning.co fabryczne turbiny TD03 'powinny zostac przy dolnej granicy' 550-600whp, powyzej tego…
Co wymieniasz
Źródła: bmwtuning.co
seryjne korbowody (odlewane, wydłużają/wyginają się) i tłoki hypereutektyczne - kruche przy dłuższej pracy powyżej ~600-650 WHP lub przy epizodzie detonacji; drugi w kolejności: łożyska korbowodowe na starszych/wyeksploatowanych egzemplarzach
Co wymieniasz
Źródła: bmwtuning.co · bmwtuning.co · tysautoworksperformance.com
Ścieżka momentu przy 913 Nm
To ten łańcuch, a nie silnik, rozstrzygnął los dwunastu buildów w tym katalogu.
Turbiny w tych ścieżkach
| Skrzynia | Rating | Praktyka | Wobec sufitu | Cena |
|---|---|---|---|---|
| GS7D36SG (Getrag 7DCT300, dwusprzęgłowa,… DOPISANE 2026-08-13. Fabryczna skrzynia DCT dla PÓŹNYCH/mocniejszych aplikacji N54 (E92/E93 335is 2010-2013, E | 600 | 1000 | +87 Nm | 5 150–9 900 zł |
| ZF 6HP28 (automat, NIE fabryczna dla N54 —… DOPISANE 2026-08-13 w odpowiedzi na brief: droga do momentu w paśmie 500-700+ Nm, której poprzednia wersja wpi | 750 | 920 | +7 Nm | 2 000–3 800 zł |
| GS6-53BZ (ZF S6-53BZ, manual, 6-biegowa) KOREKTA 2026-08-13: poprzednia wersja tego wpisu podawała jako fabryczną skrzynię N54 kod 'GS6-37BZ' — to BŁĄD | 600 | 750 | brakuje 163 Nm | 1 500–3 000 zł |
| ZF 8HP70 (automat, NIE fabryczna dla N54 —… DOPISANE 2026-08-13 w odpowiedzi na brief 'czy ZF 8HP ma sens do N54, porównaj z 6HP28'; SKORYGOWANE tego same | 700 | ? brak praktyki | brakuje 213 Nm | 3 700–4 999 zł |
| ZF 6HP21 (automat) Typowo w mocniejszych wariantach (335is/740i), wyższy rating niż 6HP19. Brak w tym researchu evidence na prakt | 450 | ? brak praktyki | brakuje 463 Nm | 400–2 100 zł |
| ZF 6HP19 (automat) Typowo w bazowych 335i/135i/535i z automatem. Brak w tym researchu evidence na praktyczny limit powyżej rating | 400 | ? brak praktyki | brakuje 513 Nm | 950–3 500 zł |
Skąd wziąć dawcę
Auta, w których ten silnik stał fabrycznie — 9 pozycji, z tego 8 z rynku europejskiego. To nie to samo co lista swapów niżej: tam silnik ktoś wsadził.
| Auto | Lata | Odmiana | Rynek |
|---|---|---|---|
| BMW E90/E91/E92/E93 335idebiut Debiut na Geneva Motor Show 2006. | 2006-2010 | N54B30 (302 KM/225 kW) | globalny |
| BMW E60/E61 535i | 2007-2010 | N54B30 (302 KM) | globalny |
| BMW E71 X6 xDrive35i | 2008-2010 | N54B30 (302 KM) | globalny |
| BMW E82 1 Series M Coupe (1M) Top wariant N54, overboost do 450 Nm na 7 sekund. | 2011-2012 | N54B30TO (335 KM/250 kW) | globalny (niski wolumen: 6309 szt., z tego 740 USA + 220 Kanada) |
| BMW E82/E88 135i | 2007-2010 | N54B30 (302 KM) | globalny |
| BMW E89 Z4 sDrive35i | 2009-2016 | N54B30 (302 KM) | globalny |
| BMW E89 Z4 sDrive35is Fabrycznie dostepny z DCT GS7D36SG (jedyny obok 335is). | 2011-2016 | N54B30TO (335 KM) | globalny |
| BMW E92/E93 335is | 2011-2013 | N54B30TO (320 KM, overboost do ~370 lb-ft) | USA (model prawie wyłącznie amerykański) |
| BMW F01 740i | 2008-2012 | N54B30 (322 KM/240 kW) | globalny |
Cena i skąd pochodzi
Widełki z ogłoszeń używanych silników kompletnych N54B30 (OLX, rynek PL, sierpień 2026), różne przebiegi i stopień kompletności osprzętu (z turbo, bez turbo, słupek). Pinowanie konkretnej oferty do zrobienia na etapie builda.
Całe auto zamiast silnika
E90/E91/E92/E93 335i (najliczniejsza podaż) · E60/E61 535i (rzadziej, ceny podobne) · E82/E88 135i (bardzo rzadko na rynku PL)
TRZY STRATEGIE ZAKUPU, sprawdzone 2026-08-13 (WebSearch+WebFetch, OLX/OtoMoto): (1) CALE AUTO Z DZIALAJACYM N54: najtansza zywa oferta w dniu odczytu to 27 900 zl (E93 335i kabriolet 2008, automat, 186 tys. km, Radomsko) - ale sprzedawca WPROST pisze 'wymaga regeneracji turbin', wiec to NIE jest w pelni sprawny egzemplarz, tylko tania baza z ryzykiem. Pierwszy w PELNI SPRAWNY, jezdzacy na co dzien egzemplarz to 33 000 zl (E92 335i Touring 2008, automat, 151 tys. km, Lodz) - i tu kluczowe: HPFP…
Co się psuje i na czym ludzie się przejeżdżają
14 porad z tego wpisu, 0 oznaczonych jako krytyczne — dotyczą rzeczy, które się urywają albo palą.
czytaj dalej (436 znaków)
335is/Z4 35is (na rynku PL widoczna tylko w droższym pakiecie M3/M4, 5-10 tys. zł) ze wzmocnionymi sprzęgłami (osobny koszt, nie ujęty w cenie skrzyni). Do sufitu 776-978 Nm (forged) w tym researchu NIE znaleziono udokumentowanego, tańszego rozwiązania niż mocno wzmocniona GS6-53BZ (twin-disc) albo drogi konwerter 6HP28/DCT z billet shafts — traktować jako realny, kosztowny wąski gardło buildów na tym poziomie mocy, nie formalność.czytaj dalej (1480 znaków)
(700 Nm, Gen1, z BMW 5/6/7 N57 diesel/V8/V12). 8HP NIGDY nie był fabryczną parą z N54 (F01 740i z N54 miał 6HP19Z, nie 8HP70) — zawsze wymaga DWÓCH osobnych, wymaganych razem części adaptera. DOBRA WIADOMOŚĆ, sprecyzowana po pinowaniu dwóch kart sklepowych: mechanika to 1717,02 zł (adapter skrzyni, uniwersalny 6/8-bolt) + 2366,82 zł (adapter konwertera, wariant 8-bolt; 6-bolt w tej samej cenie) = ok. 4084-4117 zł - WYRAŹNIE taniej niż analogiczny adapter do 6HP28 (Guru, USA, 9000-10500 zł), dzięki polskiej siedzibie producenta (PMC Motorsport, Kielce, VAT w cenie, bez cła). ZŁA WIADOMOŚĆ: (1) obie części były w dniu odczytu wyprzedane - realne ryzyko dostępności; (2) osobno dochodzi rozrusznik (300-3200 zł, WebSearch, niepewne) i sterowanie CANTCU/Turbolamik (6500-16000 zł, głównie ceny spoza UE bez pełnej weryfikacji) - CAŁKOWITA konwersja wychodzi na 16000-30000 zł, czyli DOLNA granica zbliżyła się do 6HP28 (14000-19000 zł), ale GÓRNA nadal wyraźnie wyższa. 8HP70 NIE MA w tym passie żadnego N54-specyficznego holds_nm_practice (w przeciwieństwie do 6HP28 z 920 Nm ze SpoolStreet). Werdykt: 8HP70 jest technicznie wykonalną, obecnie TAŃSZĄ w części mechanicznej alternatywą, ale NIE jest jednoznacznie lepszym wyborem niż 6HP28 - o wyniku decyduje cena sterowania i dostępność części PMC w danym momencie, obie niepewne. Przy sufcie 600 Nm (seryjne wnętrzności) w ogóle nie warto wychodzić poza fabryczną GS6-53BZ (750 Nm w praktyce, zero adaptera, 1500-3000 zł).czytaj dalej (366 znaków)
nierozwiązany problem. Nawet gdyby się potwierdziła dla 8HP70, wymaga modułów CAS3+/FRM3/JBE III generacji E9x/E8x - NIE działa w E30/E36 z known_swaps bez dublowania całej architektury CAN-bus, więc dla swapów poza rodzimym E9x/E8x standalone (CANTCU/Turbolamik, 6500-16000 zł) pozostaje jedyną potwierdzoną pozycją kosztorysu. Werdykt 8HP70 vs 6HP28 NIEZMIENIONY.czytaj dalej (639 znaków)
Touring) ma DODATKOWY atut: HPFP i wtryskiwacze juz wymienione gwarancyjnie - zdejmuje dwie z trzech najdrozszych pozycji ryzyka z tego watch_out. DWA WYNIKI NEGATYWNE warte odnotowania: (a) auto z MARTWYM N54 jako tanie zrodlo reszty NIE WYSTEPUJE na rynku PL w tym passie - sprzedawcy z padnietym silnikiem handluja samym silnikiem (np. oferta 18 500 zl 'silnik z uslugowa wymiana'), nie calym autem; (b) GOTOWY, JUZ ZBUDOWANY swap N54 do E30/E36/E46 wystawiony na sprzedaz w PL rowniez NIE ZNALEZIONY - scena jest zbyt niszowa, buildy sa szyte na miare i trzymane przez wlascicieli. Pelne uzasadnienie i listingi w price_pln.donor_car.czytaj dalej (1279 znaków)
tunes.', Stage 2 'Complete transmission remap. Faster shifts, stronger blips in Sport modes and more throttle response.', Stage 3 'Lightning-fast shifts, race-style auto-shifting in Sport+, reconfigured Launch Control.'. NIGDZIE nie pada liczba 1000 Nm ani zdanie o podniesieniu maksymalnej pojemności momentu 6HP21 — takie sformułowania krążą w snippetach wyszukiwarki do dokumentacji Confluence (rbttuning.atlassian.net robi 302 na xautomotive.atlassian.net, a tam 404 dla bota) i NIE potwierdzają się na karcie produktu. JEDYNA wzmianka o nośności dotyczy osobnej opcji Line Pressure Bump: 'increase the transmission line pressure by approx. 15% to increase the torque capacity of the transmission' — mechanizm realny (wyższy docisk pakietów), ale podany w procentach, bez liczby w Nm. MERYTORYCZNIE NAJWAŻNIEJSZE: usunięcie programowego ogranicznika sprawia, że skrzynia PRZEPUSZCZA więcej momentu, a nie że go WYTRZYMUJE — wgranie gotowej mapy stage'owej na 6HP19/6HP21 (nominał 400/450 Nm) za silnikiem dającym 600+ Nm jest mechanizmem uszkodzenia, nie zabezpieczeniem. Właściwe użycie w buildzie: moduł customizacji 'Torque Limiters' do USTAWIENIA własnych progów (globalnego i per bieg) plus aktywowany Line Pressure Bump plus chłodzenie ATF i świeży olej PRZED flashem.czytaj dalej (820 znaków)
wg polskich cenników warsztatowych ok. 6500-9500 PLN (dwie turbiny w komplecie, nowy oryginał/certyfikowany Garrett), sama regeneracja jednej turbiny 1400-3200 PLN + robocizna 450-750 PLN - ale N54/N55 rekomendowane jest nowe/certyfikowane, nie regenerat; (3) wtryskiwacze piezo (Bosch, index 12, komplet 6 szt.) - oryginalny/OEM zestaw potrafi kosztować równowartość $5500-6000 plus zwrotna kaucja za rdzeń ok. $1500 (razem ~23000 PLN po kursie bez zwrotu rdzenia), regenerowane/wymienne w programie exchange ok. $700-800 (~3000 PLN), popularna alternatywa aftermarket pod wyższą moc (Injector Dynamics ID1300, komplet 6 szt.) ok. $1550 (~6200 PLN). Sumarycznie: jeśli dawca faktycznie wymaga wszystkich trzech pozycji, doliczyć realnie 15000-30000+ PLN ponad cenę zakupu silnika, jeszcze przed jakimkolwiek tuningiem.czytaj dalej (872 znaków)
https://www.olx.pl/d/oferta/4-oryginalne-wtryskiwacze-bmw-n54-n63-index-12-CID5-ID1birU5.html (otwarte bezpośrednio); (2) OLX Konstancin-Jeziorna, pojedyncza sztuka używana 950 zł; (3) ten sam sprzedawca, 'komplet 4 sztuki' 3 500 zł, czyli 875 zł/szt. (obie odczytane ze strony wyników, karty nie otwierane pojedynczo). KONSEKWENCJA DLA KOSZTORYSÓW: 'komplet trzech wymian' z ostrzeżenia TopSpeed policzony na cenach PL z tego dnia to wtryskiwacze 5 100 + HPFP używana 300-1 250 (pinowana oferta 300 zł, Bosch 13517562473, otomoto Chełm) + turbiny 6 500-9 500 wg polskich cenników warsztatowych = 11 900-15 850 PLN ponad cenę auta/silnika. Realny przykład: najtańszy N54 w PL w dniu odczytu (E60 535i sedan, 21 500 zł, otomoto Stare Babice) ma W OPISIE 'uszkodzone wtryskiwacze lub pompa wysokiego ciśnienia' — po doprowadzeniu do porządku kosztuje realnie 27-31 tys. zł.Na tym silniku zginęły projekty
Kill orkiestratora 2026-08-11 (pass 1, kryterium budzetowe): total 71 258 zl. Powod nie lezy w czesciach (te sa tanie), tylko w cenie DAWCY: najtansze auto z N54 w PL to 27 900 zl (E93 Cabrio, 186 tys. km, w ogloszeniu wprost "turbina do regeneracji"), czyli s
W co to wchodzi
Nadwozia z opisanym precedensem konwersji. Trudność mówi, ile pracy kosztuje: bolt-in to części z półki, adaptacja to fabrykacja, egzotyka to pojedyncze albo żadne opisane przypadki.
E46
Dostępny komercyjny kit wiązki z wbudowanym emulatorem CAN-bus (symuluje brakujące moduły E9x/E6x), złącze DME X60001, OBD2. Wymaga zgodnego DME MSD80/81, modułu CAS ze wstążką, oryginalnego kluczyka
E36
Analogiczny kit wiązki jak dla E46 (ten sam emulator CAN-bus), tylko manual. Mocowania silnika/skrzyni i kompatybilność wału napędowego nie są jasno udokumentowane w znalezionych źródłach - w scenie d
E30
Wzmiankowane pojedyncze udokumentowane projekty (np. build 'Garageaholic' - E30 touring z N54 i 6-biegową manualną) oraz istnienie PDF-a 'N54 Integrators Guide for the E30 Chassis' - żadne z tych źród
E34
Brak potwierdzonych, udokumentowanych przypadków w tym researchu - jedynie wzmianka forum o 'bardzo custom' swapie z naciskiem na trudność elektroniki. Traktować jako pojedyncze/niepotwierdzone, wyższ
Projekty zbudowane na tym silniku
BMW 535xi (E60, N54B30)
BMW 335i Cabrio (E93, N54B30A) — auto kupowane ZE ZUŻYTĄ TURBINĄ, bo turbiny i
Źródła wpisu
- bmwtuning.co — komercyjny blog tuningowy, ogólne twierdzenia o sufitach mocy bez pojedynczego wydruku…
- bmwtuning.co — komercyjny blog listujący rekordowe buildy - wyniki self-reported przez…
- tysautoworksperformance.com — marketingowy wpis warsztatu o własnym buildzie - brak surowego wydruku dyno, deklaracja…
- engineswork.com — serwis-agregator specyfikacji, dane skrośnie zgodne ze znanymi fabrycznymi wartościami UE
- en.wikipedia.org — Wikipedia - podaje tylko rating momentu, nie wymienia bezpośrednio aplikacji N54 na…
- www.osiaspart.com — blog dostawcy części - koszt wymiany prawdopodobnie wiarygodny (spójny z innymi…