monster-swapy
Buildy / Tier 70k zł / Mercedes-Benz ML 63 AMG (W164)

Mercedes-Benz ML 63 AMG (W164) — 590 KM

Najtansze auto z M156 w Polsce kosztuje 51 500 zl i ma juz 510 KM. Reszta budzetu robi z tego 590 — same rzeczy do pokazania diagnoscie.

🔧 Otwórz w Warsztacie →
Moc docelowa
590 KM
Moment
695 Nm
0–100 km/h
4.7 s
Masa
2340 kg
Budżet całkowity
69 630 zł

ML 63 AMG W164 — 590 KM za 69 630 zl, i historia o tym, jak build stracil 110 KM w jeden dzien

Dlaczego ta baza

Prog 70k ma jedna zasade: maksimum mocy, tylko RWD albo AWD. M156 wchodzi do tej rozmowy z najwyzszym udokumentowanym sufitem w calej naszej bazie wiedzy — 775 KM / 975 Nm na kompresorze Whipple, zmierzone przez VRP na silniku z potwierdzonymi fabrycznymi glowicami, walkami i dolem.

Do tego sufitu prowadzi jedna droga i ona kosztuje wiecej niz samochod. O tym za chwile.

Najpierw rzecz, ktorej nie bylo w naszym wpisie m156.json: wersja ML 63 AMG ma fabrycznie 510 KM i 630 Nm, nie 457 KM. Nasza baza wiedzy podawala liczby C63 W204, gdzie AMG musialo wcisnac 6,2 litra w komore zaprojektowana pod R6 i zaplacilo za to 53 KM. Duze nadwozia — E63/CLS63 (514 KM), ML63/R63 (510 KM), pozne S63/CL63/SL63 (525 KM) — oddychaja swobodnie. To znaczy, ze baza startuje na poziomie 93% floora progu (550 KM) i 97% floora momentu (650 Nm), zanim cokolwiek zrobimy.

Silnik osobno czy cale auto — rachunek

Sam silnik + baza pod swapCale ML 63 AMG
M156 kompletny27 900 zl (OtoMoto) / 28 000 zl z roczna gwarancja (OLX)w cenie
NadwozieW164 ML 320 CDI albo W219 CLS 320 CDI: 15 000-22 000 zlw cenie
Skrzynia pod ten moment4 000-8 000 zlw cenie (722.964)
Naped, hamulce AMG 390 mm, chlodzenie AMGdokupicw cenie
Wiazka, ECU, CANodblokowanie ECU dawcy przez Xentry w trybie deweloperskimdziala
Miska olejowadobrac wersje (front sump S63/CL63 vs rear sump E63/C63)pasuje
Formalnosciadnotacja o zmianie silnika + badanie dodatkowezadne
Razem52 000-65 000 zl + 120-200 h51 500 zl

Decyzja nie jest nawet bliska. Kupujemy cale auto, a caly budzet czesci — 11 800 zl — idzie na moc i na to, zeby ta moc dalo sie uzywac.

Baza: ML 63 AMG W164, 2006, 201 259 km, 51 500 zl, Malkinia Gorna, sprowadzone z Niemiec, z waznym OC i przegladem, nieuszkodzone. Przeszedlem caly rynek — OtoMoto z filtrem pojemnosci 6100-6300 cm3 posortowane rosnaco, OLX, sprzedajemy.pl. ML63 stoja po 51 500 / 54 000 / 54 900 / 57 900 / 69 000 zl, a nastepne nadwozie z M156 to C63 W204 i E63 W212 po 63 900 zl. Nic tanszego z tym silnikiem w Polsce dzis nie ma. (Po drodze OtoMoto pokazalo 'Klasa S 2009, 26 900 zl, 6208 cm3, 525 KM' — po otwarciu karty okazalo sie, ze to S350 z blednie przypisanym silnikiem. Kolejny dowod, ze listingu nie wolno czytac bez otwierania karty.)

Co sie stalo w pass 3: nitro wypadlo

Pierwsza wersja tego builda deklarowala 700 KM / 865 Nm z dysza mokra podtlenku azotu 125 KM. Weryfikator postawil dwa FIX-y i oba byly sluszne.

FIX 1 — legalnosc. Zbiezne polskie zrodla (prawodrogowe.pl, plus trzy niezalezne opracowania branzowe) mowia to samo: instalacja nitro jest traktowana jako powazna, niehomologowana ingerencja w uklad zasilania, a auto z takim ukladem prawdopodobnie nie przejdzie badania technicznego — niezaleznie od tego, jak porzadnie przykrecono butle. Moja ocena z pass 1 brzmiala 'przepisy nie wymieniaja N2O wprost, wiec przy porzadnym montazu przechodzi'. To bylo rozumowanie z ciszy ustawy, a nie z praktyki SKP, i bylo bledne. BRIEF stawia granice twardo: auto ma przechodzic przeglad. Nitro wypada wiec nie jako ciecie budzetowe, tylko jako naruszenie granicy — i nie wraca jako 'opcja demontowalna przed przegladem', bo ten katalog opisuje auta drogowe.

FIX 2 — cena, ktora i tak by nie wyszla. Moje 2 600-3 200 zl 'ze skladania komponentow' nie mialo ani jednej pinowanej ceny czesci. Rynek:

ZestawCenaPo ocleniu/VAT
NOS Powershot/Sniper849,95 USDok. 4 400 zl
Nitrous Outlet Quick Fix (35-200 KM)1 037,99 USDok. 5 300 zl
Nitrous Express (mtuning.pl, PL)1 332,68 EURok. 5 700 zl
Nitrous Express, Allegro (4-cyl, butla 4,5 kg)—6 229 zl
Nitrous Express, Allegro (6-cyl EFI)—6 849 zl
Nitrous Express, Allegro (6-cyl suchy, butla 15 lb)—7 629 zl

Realny przedzial to 4 400-7 629 zl wobec zabudzetowanych 3 200. Przy luzie 115 zl build wypadlby z progu. Tanie sa tylko pojedyncze dysze (34,99 zl) i to niczego nie ratuje.

Wniosek wart zapisania w bazie wiedzy, bo bedzie wracal: nitro w kosztorysie zawsze wyglada tanio, bo mysli sie o dyszy. Realna pozycja to 4,4-7,6 tys. zl i tak czy owak odpada na badaniu technicznym w PL.

Na co poszly uwolnione pieniadze

3 882 zl. Zamiast jednego nielegalnego addera — cztery legalne rzeczy:

PozycjaKwota (max)Co daje
Sportowe wklady katalityczne 200 cpsi w miejsce pierwotnych1 700 zl+15 KM
Dodatkowa chlodnica ATF z dawcy700 zlwzmocnienie najslabszego ogniwa builda
Tarcze przednie 390 mm dolozone do klockow550 zlodpornosc na zanik przy powtarzanym hamowaniu
Opony: komplet 4 szt. zamiast pary tylnej650 zlzasada zblizonych obwodow w 4MATIC-u
Uszczelki i drobnica wydechu100 zl—

Netto parts_max spadl z 12 032 do 11 800 zl. Build jest jednoczesnie mocniejszy w wersji kanonicznej (590 zamiast 575 KM), legalny i tanszy.

Skad sie bierze 590 KM

SkladnikPrzyrostGrounding
ML 63 AMG, fabryka510 KM / 630 NmWikipedia M156, potwierdzone w karcie ogloszenia
Custom flash ME9.7+37 KMRaceIQ: mapa ML63 NA ok. 540 hp z 503; OE Tuning: +54 whp na C63 — na ML63 liczymy mniej
X-pipe w miejsce katow wtornych+18 KMdeklaracje Weistec/Kleemann, gorna granica
Wklady 200 cpsi w miejsce katow pierwotnych+15 KMok. 1/3 z mierzonych przez VRP +39 whp za long-tube'y Z usunieciem katow
Filtry hi-flow+10 KMOE Tuning, pomiar +10 whp
Razem590 KM / 695 Nmwszystko ciagle, zaden tryb chwilowy

Moment deklaruje na 695 Nm i caly przyrost przypisuje mapie oraz X-pipe. Wkladom katalitycznym i filtrom przypisuje zero niutonometrow, swiadomie: zysk z mniej oporowego katalizatora siedzi tam, gdzie masowy przeplyw jest najwiekszy, czyli powyzej 5 500 obr/min, a szczyt momentu M156 lezy przy 5 200. Do tego skrzynia ma rating 700 Nm — kazdy dodatkowy niutonometr ciagly jest tam kosztem, nie zyskiem, wiec go nie deklaruje i nie szukam go w mapie.

Dlaczego nie kompresor, nie turbo i nie kolektory

Kompresor. Weistec Stage 2 nowy 11 759 USD -> ok. 58 500 zl 'na kole' (fracht + clo 4,5% + VAT 23%, kurs 3,67). Stage 3 MSRP 13 499,99 USD. Uzywany Stage 3 z BenzWorld 7 000 USD OBO -> ok. 36 800 zl, przy czym watek MBWorld mowi wprost, ze uzywanych kitow praktycznie nie ma. Baza + zestaw nowy = 110 000 zl przy limicie 63 636 zl (+73%); baza + uzywany = 88 300 zl (+39%). Nawet gdyby auto bylo za darmo, nowy zestaw i tak nie zmiescilby sie w progu. To ta sama pulapka, na ktorej zginal build 40k-m113k-amg.

Turbo. ME9.7 nie ma zadnej strategii doladowania — nie chodzi o trudna mape, tylko o to, ze nie ma czego mapowac. Jedyne potwierdzone standalone dla M156/M159 to Syvecs S7Plus, kilkanascie tysiecy zlotych. Do tego kolektory pod wzdluzny V8 w komorze W164, gdzie skrzynia rozdzielcza 4MATIC zabiera miejsce pod prawym bankiem. 30-45 tys. zl i 150+ h, bez ani jednego udokumentowanego precedensu na M156.

Long-tube headers — sprawdzone w pass 3 i odrzucone na trzy sposoby naraz. VRP produkuje 'M156 63 AMG Long Tube Headers' pod W204/W211/W212/W219 i osobno pod C215/C216. ML 63 W164 nie jest na liscie kompatybilnosci i to nie przypadek: przednia polos 4MATIC-a przechodzi dokladnie tamtedy, gdzie na RWD biegna dlugie rury. Do tego producent pisze wprost, ze kolektory usuwaja katalizatory pierwotne i 'weld in cats are REQUIRED' (+400-450 USD). I cena: 1 999 USD = ok. 7 300 zl przed cleniem, 62% calego budzetu czesci.

Z tej sciezki bierzemy wiec tylko to, co da sie zrobic legalnie i we wlasnym garazu: wymiane wkladow katalizatorow pierwotnych na 200 cpsi, liczac ok. jedna trzecia deklarowanego przez VRP przyrostu.

Sciezka momentu: 700 Nm w skrzyni, 975 Nm w silniku

722.964 z ML 63 nalezy do rodziny W7B700 — rating 700 Nm (potwierdzone dwoma niezaleznymi zrodlami). Ta sama obudowa i ten sam zestaw kol wystepuje jako 722.9C1000 — 1000 Nm i stoi fabrycznie za tym samym M156 w C63 W204, E63 W212 i CL63 C216.

Wariant B1 — przebudowa 722.964: valve body + pakiety cierne Alto/Kolene + uszczelnienia, 10 000-16 000 zl. Odblokowuje ok. 950-1 000 Nm. Zjada caly budzet czesci i jeszcze zabraknie — build spada na fabryczne 510 KM / 630 Nm, ponizej floora. Punktowo: osiagi waza 35%, B1 odbiera 80 KM, zeby dolozyc 300 Nm marginesu, ktorego bez doladowania nie ma czym wykorzystac. To wariant kupujacy wytrzymalosc pod moc, ktorej w tym buildzie nie bedzie. Odrzucone.

Wariant B2 — zmiana dawcy na ten ze skrzynia 1000 Nm: najtansze C63 W204 i E63 W212 w PL po 63 900 zl przy limicie base+parts 63 636 zl. Sama baza przekracza limit o 264 zl — zanim kupimy jedna swiece. Do tego MCT ma mokre sprzeglo startowe, wlasne TCU i zadnego wyjscia pod skrzynie rozdzielcza 4MATIC. Odrzucone arytmetycznie — pierwszy wariant B w tym katalogu, ktory przegral o mniej niz 300 zl. (Weryfikator nie odtworzyl tych dwoch ofert w pass 2 i widzial ceny wyzsze, czyli sciezka jest odrzucona co najmniej tak samo mocno.)

Wariant B3 — wzmocnienie tanie, ktore wzielismy: dodatkowa chlodnica ATF z dawcy, 400-700 zl. Nie podnosi ratingu na papierze, ale realnie przedluza zycie pakietow ciernych pracujacych na 99% obciazenia, bo one gina od temperatury oleju, nie od pojedynczego szczytu momentu. To jest odpowiedz na pytanie 'stac cie na wzmocnienie, sprawdz czy to nie lepszy wybor': stac nas na wzmocnienie za 700 zl, ktore adresuje realny mechanizm awarii, i nie stac nas na wzmocnienie za 16 000 zl, ktore adresuje moment, jakiego nigdy nie wyprodukujemy.

I rzecz najwazniejsza po pass 3: razem z nitro znikly powtarzalne skoki do 865 Nm (124% ratingu), na ktore weryfikator dal WARN. Skrzynia widzi teraz wylacznie 695 Nm ciagle i dostaje chlodnice, ktorej fabryka nie ma. Margines nie zostal wytlumaczony — zostal powiekszony.

Wady M156: to nie ciekawostka, to warunek zakupu

Sruby glowic. Silniki do numeru 60-060658 maja sruby starego wzoru, ktore pekaja i wpuszczaja plyn chlodzacy do komory spalania. Nasz egzemplarz jest z 2006 roku, wiec jest w feralnym zakresie na pewno. Naprawa: ok. 10-11 tys. zl wg cen US, w polskim serwisie realnie do 20 tys., przy DIY 4 500-6 000 zl w czesciach plus ok. 50 h — kazdy wariant przekracza caly budzet czesci tego builda.

Jak sprawdzic, zanim sie zaplaci (0-150 zl, dwie godziny):

  1. Odczyt numeru silnika przez Xentry/iCarsoft.
  2. Zapytanie o VIN u dealera MB — MB wymienialo te sruby i to zostaje w historii.
  3. Proba obecnosci spalin w plynie chlodzacym.
  4. Emulsja pod korkiem oleju, kontrolka niskiego poziomu plynu w historii bledow, wypadanie zaplonow.

Brak potwierdzenia = odchodzimy od auta. Na rynku stoja jeszcze trzy ML63 w przedziale 54-58 tys. zl — 2 500-6 400 zl drozej, i to i tak taniej niz naprawa glowic.

Walki rozrzadu i popychacze. Zuzycie typowe ok. 160 000 km, glownie walki ssace. Nasz egzemplarz ma 201 259 km, czyli jest za progiem. Sprawdzenie: zdjecie dwoch pokryw zaworow, ok. 80 minut. Sprzedajacy, ktory nie pozwala — odpada. Naprawa DIY 4 500-7 000 zl. Dlatego cut_order pkt 1-6 uwalnia 3 950 zl bez zejscia pod floor (build laduje wtedy na 567 KM / 695 Nm), a brakujace 550-3 050 zl bierzemy z rezerwy 10%, ktora w scenariuszu MIN wynosi 5 954 zl.

Warunki jazdy przy 590 KM

Hamulce. Fabrycznie 390 mm i 6 tloczkow z przodu, 330 mm z tylu — AMG zwymiarowalo to pod 510 KM i 2 335 kg. Dokladamy 16% mocy i zero masy, wiec nie robimy big-brake kitu: klocki przod i tyl, tarcze przednie (po 201 tys. km prawie na pewno przy granicy grubosci) i swiezy DOT4.

Chlodzenie. Fabryczne AMG ma wieksza chlodnice wody, osobna chlodnice oleju silnikowego i osobna ATF. Robimy termostat, swiezy plyn, przeplukanie zeber (20 lat kurzu to realne -15% wydajnosci) i dokladamy druga chlodnice ATF z dawcy — to najtansze mozliwe wzmocnienie najslabszego ogniwa builda.

Opony. Pelny komplet czterech z indeksem Y. W 4MATIC-u ze stalym napedem obowiazuje zasada zblizonych obwodow tocznych — mieszanie opon o roznej glebokosci trzyma sprzegla skrzyni rozdzielczej i 4ETS w ciaglej pracy. W pass 1 ta pozycja byla swiadomym kompromisem (tylko para tylna) i byla opisana jako slabosc builda; usuniecie nitro pozwolilo ja zamknac uczciwie.

Legalnosc — po pass 3 ryzyko spadlo ze sredniego na niskie

To nie jest swap. Silnik zostaje w swoim fabrycznym aucie: zadnej adnotacji o zmianie jednostki napedowej, zadnego badania zgodnosci, zadnego problemu numeru silnika w dokumentach.

Co zostaje:

  • Mapa: moc silnika jest w dowodzie. Zmiana powinna trafic tam przez badanie dodatkowe (82 zl) i wpis — pozycja documents to pokrywa. Konsekwencja realna jest po stronie ubezpieczyciela: niezgloszona modyfikacja to podstawa do odmowy z AC.
  • Wydech: kataliza zostaje zachowana. Katalizatory pierwotne wymieniamy na wklady metalowe 200 cpsi — nadal czynne katalizatory, tylko mniej oporowe — a wycinamy wylacznie wtorne. Sondy przed katami pierwotnymi zostaja aktywne, wiec zamknieta petla dziala normalnie; wygaszamy tylko sondy diagnostyczne za katami, ktorych juz nie ma. Obowiazkowo probny pomiar CO/HC przed oficjalnym badaniem; jesli 200 cpsi nie miesci sie w normie, wracamy na 400 cpsi.
  • Halas: nie ruszamy tlumikow ani rezonatora.

A nitro nie ma i nie bedzie. To jest cena, jaka ten build zaplacil za bycie samochodem, a nie projektem torowym: 125 KM.

Co odroznia ten build

Po pierwsze, odkrycie, ze duze nadwozia M156 maja 510-525 KM zamiast 457 — korekta do naszej wlasnej bazy wiedzy, ktora przesuwa cala ekonomie progu.

Po drugie, uczciwa cena kompresora podana od razu, a nie po killu. 58 500 zl za sam zestaw. Build 40k-m113k-amg zginal, bo tej liczby nie sprawdzono na poczatku; tutaj byla pierwszym zapytaniem.

Po trzecie, wariant B, ktory przegral o 264 zl. C63 W204 i E63 W212 maja fabrycznie skrzynie na 1000 Nm i kosztuja 63 900 zl przy limicie 63 636 zl. Gdyby rynek ruszyl sie o pol procenta, ten build wygladalby zupelnie inaczej.

I po czwarte, rzecz, ktora akurat nie jest powodem do dumy, tylko do zapisania: build stracil 110 KM miedzy pass 1 a pass 3, bo pierwsza wersja przyjela cisze przepisu za zgode. Zapisuje to tutaj, zeby nastepny build w tym katalogu nie musial sie tego uczyc drugi raz.