monster-swapy
Buildy / Tier 70k zł / Mercedes-Benz W124 230E (sedan, manual)

Mercedes-Benz W124 230E (sedan, manual) — 650 KM

W124 za 3 900 zł, 2JZ-GTE za 29 900 i Holset z ciężarówki za 699 — 650 KM w sedanie z 1987 roku.

🔧 Otwórz w Warsztacie →
Moc docelowa
650 KM
Moment
700 Nm
0–100 km/h
4.5 s
Masa
1500 kg
Budżet całkowity
69 762 zł

70k-2jzgte-bigsingle — W124 z 2JZ-GTE na dużym pojedynczym turbo

Dlaczego ten build wygląda inaczej niż wszystkie poprzednie

W dwunastu buildach tego katalogu obowiązywała jedna zasada: silnik jest tani, drogie są części dookoła. Tutaj jest odwrotnie i trzeba to powiedzieć na wstępie. 2JZ-GTE kosztuje 29 900 zł, czyli 47% całej kwoty baza+części. To nie jest wybór stylistyczny, tylko stan rynku w dniu budowy, sprawdzony w sześciu kanałach:

Kanał2JZ-GTE, cenaStan
OtoMoto Częścibrak oferttylko 2JZ-GE, 7 499-13 000 zł
OLX Częścibrak oferttylko części, najdroższy element to kolektor ssący 2 209 zł
sprzedajemy.plbrak oferttylko tłoki i panewki
srotas24.lt (LT)brak ofertdziewięć kompletnych 2JZ, wszystkie GE, 2 093-3 015 EUR
CBS Racing (NL)6 750 EUR ≈ 29 000 złout of stock
Essex Autosport (UK)7 077 EUR brutto ≈ 30 400 złna stanie, ale po cle i VAT wychodzi 34-35 tys.
SupraStore (US)12 800 USDnon-VVTi droższy o 6 350 USD
Allegro Lokalnie (PL)29 900 złna stanie, silnik złożony pod 650 KM

Oferta z Muszyny jest tania nie dlatego, że jest okazją, tylko dlatego, że w tej cenie siedzi już robota: silnik jest po profesjonalnym remoncie i sprzedawany z deklaracją 650 KM. Osobne złożenie 2JZ pod tę moc to 10-15 tys. zł, więc netto płacimy za sam silnik jakieś 15-20 tys. — czyli tyle, ile baza wiedzy zakładała dla GTE.

Dlaczego GTE, a nie GE. Katalog ma już 2JZ-GE (build 40k, ścieżka NA-T), gdzie fabryczna kompresja 10,5:1 musiała być obniżana uszczelką MLS 2,0 mm, żeby dało się jechać 1,5 bara. GTE ma 8,5:1 z fabryki i dysze olejowe tłoków — to jest dokładnie ta różnica, która pozwala postawić 2,0 bara na PB98 z wtryskiem wody z metanolem i nie ruszać bloku. Za GTE płacimy 22 tys. więcej niż za GE i dostajemy za to +90 KM oraz brak ingerencji w silnik.

Dlaczego W124, a nie Chaser ani GS300

Inżyniersko najlepszą bazą byłby Lexus GS300 (JZS160) — to dosłownie ta sama skorupa, w której Toyota sprzedawała Aristo V300 z fabrycznym 2JZ-GTE. Zero fabrykacji łap, natywny tunel, natywny most, natywna chłodnica. Przegrał na cenie: najtańszy egzemplarz w dniu odczytu to 10 000 zł (686 tys. km, „pod projekt"), kolejne 19 700-29 800 zł. Toyota Chaser/Mark II (bolt-in wg bazy wiedzy) to import z Japonii, a Nissan S13/S14 w Polsce startuje od 31 tys. Przy silniku za 29 900 zł każde 6 000 zł różnicy w bazie wyjmuje z builda hamownię, blokadę mostu i hamulce naraz.

W124 230E za 3 900 zł kosztuje nas mniej więcej 40 dodatkowych godzin przy spawarce, a godziny DIY są w tym katalogu darmowe. Dostajemy w zamian: tylny napęd, komorę silnika, w której rzędowa szóstka 2JZ mieści się bez cięcia grodzi (2JZ jest długością bliski M104), tunel, który połknął fabrycznie 722.6, i najlepiej udokumentowany szrot w Polsce. Do tego wzorzec, który zadziałał już dwa razy w tym katalogu: mocniejsze ogniwo istnieje fabrycznie w innej wersji tej samej platformy — most 185 mm z ASD i grubymi półosiami z 6-cylindrowego W124 za 1 000 zł, hamulce z 500E/W140, sprężyny z wersji 6-cylindrowej.

Minus, którego nie ukrywam: sprzedający pisze wprost, że auto wymaga prac blacharskich. Przy 650 KM to jest rzecz do obejrzenia przed zakupem, nie po. Blacharka konstrukcyjna nie mieści się w tym budżecie.

Skąd bierze się moc

Baza wiedzy stawia sufit 2JZ na seryjnych wnętrznościach na 713 KM / 700 Nm — to dyno z SC300 o przebiegu 320 tys. km, bez obróbki mechanicznej, z BorgWarnerem S366: 660 whp przy 20 psi i 713 whp przy 24 psi. Nasz punkt pracy to 2,0 bara nadciśnienia, co w rachunku przepływu daje 70 lb/min powietrza i ok. 667 KM, a w rachunku BMEP ok. 716 Nm. Deklaruję 650 KM / 700 Nm, czyli pod oboma rachunkami i równo z deklaracją człowieka, który ten silnik złożył.

Zamiast S366 za 6-8 tys. zł wchodzi Holset HX50 z ciężarówki MAN/Scania/Volvo za 699 zł po regeneracji, z roczną gwarancją. To ta sama doktryna, która w buildach 30k i 40k dała HX40W za 500 zł — tylko rama wyżej, bo cel jest wyżej. HX50 przepuszcza ok. 65-70 lb/min, czyli dokładnie tyle, ile potrzeba.

I teraz najważniejsze zastrzeżenie całego builda: dyno 713 whp było robione na E85, którego w Polsce detalicznie nie ma. Nasza odpowiedź to WMI 50/50 — wtrysk wody z metanolem za 480-700 zł z części. Bez niego, na samym PB98, bezpieczny boost to 1,3-1,4 bara, czyli ok. 520 KM i 590 Nm, czyli poniżej podłogi progu. WMI nie jest w tym buildzie dodatkiem, tylko ogniwem nośnym floora, i dlatego jako jedyny power-adder nie podlega cięciu. Czujnik przepływu WMI jest wpięty w EMU jako bezpiecznik: pusty zbiornik = boost natychmiast schodzi do 1,3 bara.

Ścieżka momentu — jedenasta odsłona i pierwszy raz, gdy odpowiedź brzmi „automat"

Dziewięć buildów tego katalogu rozstrzygnęła ścieżka momentu, a jeden (25k W124 z OM606) na niej zginął. Tutaj rachunek jest brutalnie prosty:

SkrzyniaRatingPraktykaDostępność w PLWerdykt
Toyota R154542 Nm600 Nmzero ofertpod floorem progu (650 Nm)
Getrag V160500 Nm550 Nmzero ofertpod floorem
Getrag V161500 Nm600 Nmimport 8-15 tys.pod floorem
BMW GS6-53DZ + adapter600 Nm600 Nmcommon, ok. 3 400 złpod floorem
ZF 8HP70700 Nm750 Nm (PMC)91 ofert, od 1 999 złwybrana

Żadna manualna skrzynia, jaką da się w tym progu kupić, nie unosi podłogi momentu progu 70k. To nie jest kwestia gustu — to jest arytmetyka, która zabiła build 25k. ZF 8HP70 z BMW F12 kosztuje 2 000 zł z 30-dniową gwarancją rozruchową, ma fabryczny rating 700 Nm, a PMC Motorsport w materiale o swapach 8HP podaje 750 Nm jako granicę nawet z transbrake. Spina się z 2JZ polskim adapterem Adamat (790,60 EUR brutto) z jednoczęściowym kołem zamachowym o ratingu 1 200 Nm — czyli sam adapter ma 500 Nm zapasu ponad naszą deklarację. Sterowanie: standalone TCU, bo mechatronika wyjęta z BMW oczekuje ramek CAN z oryginalnego DME. Tu pass 3 przyniósł największą korektę: pierwotnie wpisany CANTCU okazał się kosztować 1 089 EUR netto u producenta (5 800-6 900 zł po VAT), a nie 864 EUR ze snippetu — więc sterowanie skrzynią przejmuje MaxxECU MINI (527-548 EUR), który wg dokumentacji producenta obsługuje GEN1 8HP45/70/90 i potrafi pracować jako samodzielny sterownik skrzyni obok obcego ECU silnika po CAN. Razem z wiązką i flashem mechatroniki: 3 900-4 500 zł, czyli taniej niż urealniony CANTCU o 1 300-2 400 zł.

Osiem biegów z blokadą konwertera w aucie o 700 Nm to nie jest kompromis, tylko przewaga: nie ma przerwy w momencie, nie ma sprzęgła do palenia przy ruszaniu i da się tym jechać w korku. Cena tej wygody: 3 400 zł adaptera + 3 900-4 500 zł sterownika, czyli 7 300-7 900 zł ponad samą skrzynię.

Wariant B (8HP76 za 5-8 tys. zamiast 8HP70 za 2 tys., +65 Nm i +60 KM) jest wyceniony i odrzucony w budget.notes — nie dlatego, że drogo, tylko dlatego, że sfinansowanie go wymaga wycięcia kalibracji na hamowni i blokady mostu, a to zamienia deklarowaną moc w papierową i zabiera prawo do współczynnika k=0,9 we wzorze 0-100.

Przebieg prac i pułapki

240 godzin DIY, z czego ok. 60-70 na samą elektrykę (rozszycie i przelutowanie wiązki 2JZ pod EMU + wiązka CANTCU do mechatroniki). Spawania jest dużo: łapy silnika, poprzeczka skrzyni, kolektor T4, króciec spustu oleju w misce, kosz pomp paliwa w zbiorniku, ramka po wyciętym wzmocnieniu zderzaka, blachy wzmacniające tylną belkę.

Pułapki, na które warto uważać:

  1. Kolektor spawa się na końcu, po ostatecznym osadzeniu silnika na łapach. Top-mount w komorze W124 to zabawa w milimetry z prawą kolumną zawieszenia i zbiorniczkiem wspomagania.
  2. Konwerter. Ogłoszenie skrzyni nie mówi, czy jest w komplecie — bez niego pozycja rośnie o 1 000-1 350 zł. Telefon przed zakupem.
  3. Kaucja za rdzeń turbiny. Sprzedawca HX50 wymaga zwrotu starej turbosprężarki; my starej nie mamy. Stąd górne widełki 1 000 zł zamiast 699.
  4. Most z ASD bez hydrauliki to most otwarty. Dokładnie ta pułapka siedziała w zabitym buildzie 25k. Pompa, sterownik i czujniki to osobna, obowiązkowa pozycja 700-1 100 zł.
  5. Pedały. Baza jest manualna, skrzynia automatyczna — pedał hamulca trzeba wymienić na szerszy, a sprzęgło zdemontować, inaczej to gotowa uwaga na przeglądzie.
  6. MAP 4 bar, nie 3 bar. Przy 2,0 bara nadciśnienia trzybarowy czujnik ląduje na suficie skali i mapa przestaje mieć sens powyżej pełnego boostu.

Co odróżnia ten build

Trzy rzeczy. Po pierwsze, jest to pierwszy build w katalogu, w którym skrzynia automatyczna jest wyborem mocniejszym, a nie kompromisem — i pierwszy, w którym ścieżkę momentu rozstrzygnięto na korzyść ZF 8HP zamiast manuala, bo żaden manual w tym progu nie unosi podłogi. Po drugie, jest to najuczciwszy w katalogu przykład tego, co się dzieje, gdy silnik przestaje być tanią częścią: cały build jest zbudowany dookoła jednej faktury na 29 900 zł, a wszystko inne — baza za 3 900, turbina za 699, most za 1 000, intercooler ze szrotu — jest pochodną tej decyzji. Po trzecie, przy 238 zł luzu do progu jest to build, w którym cut_order nie jest formalnością: silnik może kosztować najwyżej 30 116 zł bez ruszania planu i najwyżej ok. 31 650 zł po wycięciu wszystkiego, co da się wyciąć. Przy cenie 32 000 zł sprzed obniżki build nie istnieje. To jest warunek zakupu wpisany do budżetu, a nie założenie.