monster-swapy
Buildy / Tier 25k zł / Lexus LS 400 (UCF20)

Lexus LS 400 (UCF20) — 420 KM

Limuzyna za 14,5 tysiąca, w której o mocy nie decyduje 1UZ, tylko automat: 465 Nm to limit skrzyni, nie sufit silnika.

🔧 Otwórz w Warsztacie →
Moc docelowa
420 KM
Moment
465 Nm
0–100 km/h
5.0 s
Masa
1790 kg
Budżet całkowity
24 970 zł

Lexus LS 400 1UZ-FE Turbo — 420 KM w limuzynie, której nikt nie szuka

Dlaczego akurat to auto

Bo to jedyny sposób, żeby dostać 1UZ-FE w budżecie. Sprawdzone 11 sierpnia 2026 na trzech portalach: kompletny silnik 1UZ-FE w Polsce kosztuje od 9499 do 12 000 złotych (siedem ofert, wszystkie w tym paśmie). Cały jeżdżący Lexus LS400 z ważnym badaniem, skórzaną kanapą, klimatyzacją i działającą instalacją gazową — 14 500 złotych. Za różnicę pięciu tysięcy dostajemy do silnika resztę samochodu: skrzynię, most, hamulce 296/307 mm, wnętrze i tablice rejestracyjne. To jest cała teza tego builda i dlatego nazywa się on „tuning w miejscu", a nie swap.

Realna podaż bazy w Polsce — sprawdzone dwa razy

Recepta tego builda jest w pełni powtarzalna: 1UZ-FE kupiony razem z autem zamiast osobno, tania turbina z ciężarówki, kolektory spawane samodzielnie, Speeduino, gaz jako oktan i elektroniczny limit momentu chroniący automat. Tę receptę można przyłożyć do każdego LS400, SC400, Soarera czy Celsiora, który trafi się w rozsądnej cenie.

Ograniczona jest natomiast podaż samych baz i podajemy to liczbami, a nie przymiotnikami — tym bardziej, że tezę sprawdzaliśmy dwa razy, drugi raz po tym, jak pojawiło się podejrzenie, że LS400 chodzą po 9-10 tysięcy. Stan na 11 sierpnia 2026, sześć kanałów z filtrami cenowymi (OtoMoto dwa różne filtry, OLX cztery warianty zapytania z sortowaniem rosnącym, sprzedajemy.pl, AutoScout24 PL; gratka.pl zablokowała odczyt): kompletny, zarejestrowany LS400 zaczyna się w Polsce od 14 500 złotych — to jest nasza baza — a kolejne kosztują 29 900, 35 900, 37 000, 38 000 i 59 000. W czterdziestu sześciu ofertach Lexusa poniżej 13 000 złotych na OLX nie ma ani jednego LS400; są IS200, IS220d, RX300 i GS300. Najbliżej ceną stoi LS430 President za 10 900 złotych, ale ma kierownicę po prawej stronie, czego w Polsce nie da się pierwszy raz zarejestrować.

Skąd bierze się przekonanie, że te auta chodzą po 9-10 tysięcy? Stąd, że w tym paśmie faktycznie coś stoi — tylko nie są to auta, tylko dawcy: same silniki 1UZ-FE kosztują 8700-12 000 złotych, a LS400 UCF10 rozbierany na części 1000 złotych. To zresztą dodatkowo potwierdza główną tezę tego builda: kompletne auto za 14 500 to silnik plus pięć tysięcy za resztę samochodu.

Praktyczny wniosek: to nie jest polowanie na jeden unikat, ale też nie jest zakup z półki. Filtr na otomoto po całej gamie LS z ceną do 25 000 złotych zwraca dwa wyniki, z czego jeden to hybrydowy LS600h. Kolejny LS400 w kolejności cenowej to 29 900 złotych (Leszno), potem 35 900, 40 000 i 59 000. SC400 ani Toyoty Soarer nie było tego dnia w sprzedaży w ogóle. Jeżeli to ogłoszenie zniknie, build trzeba przeliczyć od zera — przy bazie za 29 900 złotych próg 25 000 jest matematycznie nieosiągalny.

Dlatego czytaj ten wpis tak: budżet domyka się przy bazie kupionej za 14 500 złotych lub taniej. Powyżej tej kwoty próg 25 tysięcy dla tej recepty przestaje się domykać i trzeba albo poczekać na kolejną ofertę z dolnej półki, albo przenieść build na wyższy próg. W segmencie pojawia się kilkanaście ofert rocznie, więc mowa o cierpliwości liczonej w tygodniach, nie o unikacie — ale planując zakup, trzeba mieć tę liczbę z tyłu głowy, a nie odkrywać ją przy negocjacji.

Drugi haczyk: 490 tysięcy kilometrów. 1UZ-FE ma reputację silnika, który to przechodzi obojętnie — sześciośrubowe łożyska główne, kuty wał, aluminiowy blok o ogromnym marginesie konstrukcyjnym — ale reputacja nie jest pomiarem. Pomiar kompresji i próba szczelności na wszystkich ośmiu cylindrach PRZED przelewem to w tym buildzie warunek konieczny. Rozrzut powyżej 10% między cylindrami oznacza, że trzeba wstać i wyjść, bo kompletny silnik zamienny kosztuje więcej niż całe pozostałe części razem wzięte.

Trzeci powód, mniej oczywisty: to auto ma już instalację LPG. W buildzie, którego doktryna zakłada gaz jako środek przeciw spalaniu stukowemu, znalezienie bazy z gotową butlą, wielozaworem, przewodem miedzianym i ważnym wyciągiem z homologacji jest warte około 3000 złotych i kilkanaście godzin pracy. Przy budżecie części wynoszącym 8220 złotych to nie jest miły dodatek, tylko warunek zamknięcia arytmetyki.

Skrzynia — rozstrzygnięcie, nie przemilczenie

To jest piąty raz w tym katalogu, kiedy skrzynia okazuje się słabszym ogniwem niż silnik, więc tym razem rozstrzygamy to na wejściu, a nie w przypisie.

Co wiemy o A341E. HGM Electronics, producent sterowników do rodziny A340/A341, podaje dla wersji seryjnej 320 KM i 300-350 lb-ft momentu wejściowego, czyli 407-475 Nm. A341E to ta sama konstrukcja z wydłużonym wałem i mocniejszym pakietem, montowana pod V8 i pod silniki doładowane, więc bierzemy górną krawędź: 475 Nm. Nasza baza wiedzy podawała 430 Nm ratingu i 500 Nm „w praktyce" z jawnym zastrzeżeniem, że liczba nie została potwierdzona bezpośrednim fetchem — po weryfikacji korygujemy ją w dół.

Co potrafi silnik. Pomiar podobnej konwersji: pojedyncza turbina, wnętrzności seryjne, 12,4 psi — 389 KM i 509 lb-ft, czyli 690 Nm, NA KOŁACH. Drugi, niezależny: twin turbo bez intercoolera przy 8 psi — 324,5 rwhp i 324,7 lb-ft (440 Nm) na kołach, przy seryjnym LS400 mierzącym 172 rwhp na tej samej hamowni. Wniosek jest jednoznaczny i niewygodny: przy ciśnieniu, które 1UZ znosi bez mrugnięcia okiem, moment wychodzi grubo poza to, co A341E jest w stanie przenieść. Różnica nie jest kosmetyczna — to jest współczynnik 1,4.

Trzy możliwe odpowiedzi i dlaczego wybraliśmy pierwszą.

  1. Limit momentu poniżej ratingu skrzyni — WYBRANE. Speeduino prowadzi zamkniętą pętlę doładowania przez elektrozawór trójdrożny, z profilem narastającym po obrotach: 0,35 bar w paśmie 3000-4500 obr./min, pełne 0,55 bar dopiero powyżej 5000. Moment stoi płasko na 465 Nm od około 3200 obr./min do odcięcia — 465 Nm to 343 lb-ft, dwa procent poniżej krawędzi ratingu. Moc bierzemy z obrotów: 465 Nm przy 6400 obr./min to 424 KM. Deklarujemy 420. Ta strategia kosztuje nas około 36 KM względem sufitu silnika (456 KM z bazy wiedzy) i jest to strata policzalna, jawna i wpisana w mapę, a nie nadzieja, że automat wytrzyma.
  1. Inna skrzynia — R154. Baza wiedzy słusznie podaje 600 Nm w praktyce. Arytmetyka w Polsce: sama skrzynia z importu 2500-5000 złotych, płyta adaptacyjna 1UZ do R154 (produkt niszowy z Australii lub USA) 1500-2500, koło zamachowe i sprzęgło 1500-2000, do tego przeróbka tunelu, pedał i cylinderek sprzęgła, skrócenie wału, nowe mocowanie skrzyni i adnotacja o zmianie rodzaju skrzyni w dowodzie. Realnie 8000-12 000 złotych, czyli od jednego do półtora raza CAŁY budżet części tego builda. Nie odrzucamy tego z lenistwa — odrzucamy, bo się nie mieści o rząd wielkości. W54/W58 z ratingiem 400 Nm to droga jeszcze gorsza: adapter kosztuje, a skrzynia jest SŁABSZA niż automat, który już mamy.
  1. Automat jako część eksploatacyjna z zapasową w budżecie — tak zrobiliśmy z F35 w Saabie. Tutaj zapasowa A341E kosztuje 2000-2500 złotych (ogłoszenie pinowane, Lexmania, Krasnystaw, z gwarancją). To 30% budżetu części — wpisanie jej wyrzuciłoby z listy turbinę razem ze sterownikiem. Więc robimy wersję hybrydową i mówimy to wprost: w budżecie jest PROFILAKTYKA za 380-700 złotych, a zapasowa skrzynia jest wyceniona, spinowana i zadeklarowana jako pierwszy przewidywany wydatek POBUDOWLANY, poza progiem.

Co realnie kupujemy dla skrzyni. Shift kit albo domowe podniesienie ciśnienia liniowego — sens fizyczny jest prosty: ciepło wydzielane przy zmianie biegu to iloczyn momentu, poślizgu i czasu. Skracając czas poślizgu pakietu sprzęgieł z 0,7 do 0,3 sekundy, o ponad połowę zmniejszamy dawkę ciepła przy każdej zmianie. Do tego zewnętrzna chłodnica ATF z własnym rdzeniem, bo fabryczna wężownica siedzi w chłodnicy wody i powyżej 90 stopni nie chłodzi ATF-u w ogóle. I świeży Dexron III, dwukrotnie przepłukany. Razem 380-700 złotych, i to jest jedyna pozycja w cut_order, przy której napisaliśmy „nie robić tego cięcia".

Skąd bierze się moc

Z powietrza i z oktanów, nie z pieniędzy.

Turbina — Holset HX40W z ciężarówki MAN/Volvo/Scania, używana, 500 złotych, ogłoszenie otwarte i pinowane. Na czterolitrowym V8 przy 0,55 bar taka turbina pracuje w bardzo bezpiecznym, płaskim rejonie mapy sprężarki. Płacimy za to responsywnością na dole (pełne ciśnienie od około 2800-3000 obr./min), a dostajemy trwałość, płaską charakterystykę do odcięcia i wbudowany zawór upustowy, dzięki któremu nie kupujemy wastegate zewnętrznego. Doktryna „turbina z większego diesla zamiast drogiej hybrydy" w czystej postaci.

Kolektory — spawane samodzielnie, bo gotowe pod 1UZ to towar z USA za 3500-6000 złotych. Kołnierze wypalane laserowo z dziesiątki, szesnaście kolan segmentowych, dwa zbiorcze, kołnierz T4, wszystko TIG-iem z argonem podawanym do wnętrza rury. Prawa strona LS400 jest ciasna przez wspomaganie i kompresor klimatyzacji, więc to jest praca metodą „przymiarka co dwie spoiny". Czterdzieści do pięćdziesięciu pięciu godzin z dwustu.

Intercooler — z Audi A6 2.5 TDI albo Sprintera 2.7 CDI, 120-250 złotych na OLX. Te rdzenie były projektowane pod większe silniki przy podobnym ciśnieniu i wyższej temperaturze wlotowej, więc u nas mają zapas.

Gaz jako oktan. 1UZ ma kompresję 10,4:1 — na benzynie 95 przy 0,55 bar trzeba zabrać tyle wyprzedzenia, że moc wyparowuje, a i tak jedzie się na krawędzi spalania stukowego. LPG ma około 105 LON. To jest ta sama sztuczka, która sprawdziła się u nas w Saabie 9-5, tylko tutaj instalacja jest już w aucie i dokupujemy wyłącznie część silnikową: wydajniejszy reduktor, dwie listwy wtryskiwaczy, dysze, filtr. Strategia paliwowa jest dwupaliwowa i celowa: rozruch, bieg jałowy i częściowe obciążenie na benzynie z fabrycznych wtryskiwaczy (295 cm3 wystarcza do jakichś 340 KM), a od 60% obciążenia gaz przejmuje główną dawkę, przy czym benzyna zostaje jako 20-25% dodatku chłodzącego zawory — bo sam gaz przy doładowaniu wypala gniazda. Skutek uboczny, wcale nie drugorzędny: to auto pali 16-20 l/100 km przy dynamicznej jeździe i bez gazu byłoby po prostu nieużywalne.

Sterownik. Fabryczne ECU 1UZ z lat 90. nie ma mapy pod doładowanie i nie da się go zmapować — standalone to warunek, nie ulepszenie. Wybraliśmy Speeduino v0.4.4 zamiast MegaSquirt bez sterowania zapłonem albo EcuMaster EMU Black za 4300-4600 złotych, czyli ponad połowę budżetu części. Cały pakiet — płyta, wiązka, MAP 3 bar, IAT, CLT, przekaźniki, obudowa — to 750-1150 złotych, przy czym dolna granica zakłada zmontowany klon z AliExpress, a górna oficjalny zestaw (sam board z podzespołami kosztuje u źródła 219 dolarów, czyli około 880 złotych). W pass 1 wpisałem tu 600-950 i była to liczba na optymistycznym skraju rynku — weryfikator to wyłapał i poprawka jest jego zasługą.

Okoliczność, która ułatwia ten build: 1UZ Gen1 do rocznika 1997 ma zapłon rozdzielaczowy, a nie osiem cewek COP jak wersje VVT-i od 1998. Sprostowanie z pass 1: napisałem wtedy, że to jeden aparat zapłonowy z jedną cewką. To był błąd. Fabryczny układ to DWA rozdzielacze, po jednym na bank, napędzane wałkami rozrządu, z dwiema cewkami i dwoma modułami zapłonowymi. Speeduino musi więc obsłużyć dwa wyjścia zapłonowe, w praktyce wasted spark per bank, a nie jedno. Kosztowo to prawie nic (drugie wyjście jest na płycie standardowo), ale montażowo znaczy dwie niezależne linie wyzwalania i dwa punkty masy — a zła masa jednego banku objawia się gubieniem zapłonu na czterech cylindrach pod obciążeniem i jest to najczęstszy powód, dla którego takie konwersje „jeżdżą, ale nie ciągną". Teza kierunkowa zostaje: Gen1 jest nadal o 400-600 złotych i kilkanaście godzin tańszy w okablowaniu niż Gen2.

Pułapki, których nie pomijamy

  • Chłodzenie oleju. Rdzeń turbiny oddaje ciepło do oleju, a 1UZ ma miskę 5,4 l. Chłodnica z dawcy plus adapter termostatyczny — bez termostatu olej zimą nigdy nie dojdzie do temperatury pracy i wykropli się w nim paliwo.
  • Hamulce. LS400 wyjechał z fabryki z przyzwoitymi hamulcami, bo ważył 1,7 tony i jeździł 250 km/h. Po podwojeniu mocy problemem nie jest jedno zatrzymanie, tylko powtarzalność. Zamiast konwersji na tarcze z LS430 za ponad 2000 złotych robimy trzy tanie rzeczy o najlepszym stosunku efektu do ceny: tarcze przednie, klocki o wyższej temperaturze pracy na obu osiach, przewody stalowe i płyn DOT 4 z punktem wrzenia powyżej 300 stopni.
  • Dyfer otwarty. Podstawowy LS400 nie ma mechanizmu o ograniczonym poślizgu (LSD było głównie w SC400 i wersjach japońskich). Przy 465 Nm pierwszy bieg to dozowanie gazu na jednym kole. Dlatego we wzorze na 0-100 stosujemy współczynnik 1,0, a nie 0,9, i dlatego deklarujemy 5,0 sekundy zamiast liczby z podłogi wzoru. LSD z dawcy to 800-1500 złotych i pozycja etapu drugiego.
  • Zawieszenie — poprawka po weryfikacji. W pierwszej wersji tego builda napisałem, że amortyzatory po trzydziestu latach są „na pewno do wymiany", po czym nie dałem na nie ani złotówki, tłumacząc się prostoliniowym charakterem auta. Weryfikator zgłosił to jako błąd blokujący i miał rację: przy 420 KM w 1790 kilogramach zużyty amortyzator wydłuża drogę hamowania i psuje stabilność przy zmianie pasa bardziej niż cokolwiek innego, co jest na tej liście. Teraz w budżecie jest oś przednia — amortyzatory gazowe, poduszki górne, tuleje wahaczy, 300-550 złotych — bo to ona decyduje o hamowaniu i prowadzeniu. Oś tylna zostaje na etapie drugim (260-400 złotych) i ma to policzalną konsekwencję, której nie chowamy: prędkość maksymalna jest ograniczona elektronicznie w Speeduino do 230 km/h, a nie do 265 jak deklarowałem wcześniej. Zapas mocy na więcej w silniku jest; nie ma go w podwoziu ani w oponach (fabryczne 225/60 R16 mają indeks V, czyli 240 km/h), więc go nie deklarujemy. Pieniądze na tę pozycję przyszły z realnych cięć — wypadł dodatkowy wentylator chłodnicy, analogowy wskaźnik doładowania, nowy katalizator zamienił się na używany, a tarcze przednie stały się zakupem warunkowym.
  • Rozrząd. Przy 490 tysiącach bez papierów wymieniamy razem z pompą wody. 1UZ jest bezkolizyjny, więc zerwany pasek to holowanie, nie remont — ale holowanie też jest kosztem.
  • Papiery. Turbina dołożona do wolnossącego silnika to zmiana konstrukcyjna: 82 złote badania dodatkowego, 54,50 za dowód, 30 dni na zgłoszenie. Silnik formalnie pozostaje tym samym silnikiem, więc odpada cała ciężka procedura swapowa. Realne ryzyko leży gdzie indziej: w ponownym badaniu instalacji gazowej po podmianie reduktora i wtryskiwaczy (kupować wyłącznie podzespoły z czytelną tabliczką R67-01) i w pomiarze CO/HC, który przy standalone zależy wyłącznie od jakości mapy na biegu jałowym — czyli w miejscu, którym przy strojeniu pod doładowanie łatwo się nie zająć.

Co odróżnia ten build

To pierwszy w katalogu Japończyk, pierwszy benzynowy tylnonapędowy i pierwsze V8. Ale wyróżnia go coś innego: to jedyny build, w którym deklarowana liczba momentu jest OGRANICZENIEM, a nie osiągnięciem. 465 Nm nie jest tym, co potrafi silnik — silnik potrafi 690 Nm na kołach. 465 Nm to tyle, ile uniesie automat, i tak jest to napisane w każdym miejscu tego pliku, łącznie z mapą w sterowniku, która fizycznie nie pozwoli przekroczyć tej wartości. Cała reszta — turbina za pięć stów, kolektory z rurek, intercooler z Audi, gaz zamiast paliwa wyścigowego, sterownik za tysiąc złotych — jest po to, żeby zmieścić 420 KM w limuzynie kupionej za 14 500 złotych i mieć jeszcze trzydzieści złotych zapasu do progu.

Drugą rzeczą, która ten build wyróżnia, jest to, ile w nim widać poprawek. Po weryfikacji zniknął z niego dodatkowy wentylator, zegar doładowania i nowy katalizator, pojawiły się amortyzatory przednie, urosła cena sterownika i pompy paliwa, a prędkość maksymalna spadła z 265 na 230 km/h. Żadne z tych cięć nie dotknęło ścieżki mocy ani ochrony skrzyni. Tak wygląda budżet, w którym nie ma miejsca na życzenia — i lepiej, żeby czytelnik zobaczył to wprost, niż żeby odkrył to sam przy kasie w sklepie z częściami.