Dlaczego akurat to auto
Prog 20k wymusza wybór: albo tania baza i drogi swap, albo droga baza i tani upgrade. W211 320 CDI pozwala na trzecią drogę — bazę, która JUŻ zawiera wszystkie drogie elementy mocnego auta, i w której trzeba dołożyć tylko powietrze.
Policzmy, co dostajemy za 5000 zł: żeliwny blok R6 z common rail 1600 bar i pompą Bosch CP3, wzdłużny układ napędowy z automatem 722.6 (tym samym, który w rodzinie obsługuje V8 i V12), most tylny 215 mm wspólny z E500 i E55 AMG, wentylowane tarcze 330×32 z przodu z elektrohydraulicznym SBC, bi-ksenon i pełną izolację akustyczną klasy E. Do zbudowania czegoś podobnego od zera na bazie E36 czy Golfa trzeba by wydać cały próg na same podzespoły, nie licząc pracy.
Cena bierze się z jednej liczby: 460 000 km. Świadomie ją akceptuję, bo w tym progu różnica między tym egzemplarzem a takim z 250 tysiącami (8-11 tys. zł) to jest dokładnie budżet na turbinę, wydech, intercooler i strojenie. Zamiast płacić za cudzy niski przebieg, płacę za części, które i tak trzeba wymienić — i wymieniam je sam.
Sprawdzone alternatywy z tego samego dnia: sedan 2003 z 485 tys. km za 4500 zł odpadł natychmiast (opis sprzedającego: „nie odpala, problem z listwą paliwową", rdza tyłu, martwa pneumatyka, handlarz wraków). Reszta w widełkach do 6500 zł to roczniki 2000 z innymi jednostkami. Wybrany egzemplarz jest sprzedawany przez osobę prywatną, jeździ, ma ważne badanie i zweryfikowaną historię w CEPiK.
Skąd bierze się moc
Seryjny OM648 to 204 KM i 500 Nm. Moment jest już powyżej podłogi progu 20k (500 Nm) — brakuje wyłącznie mocy. To bardzo wygodny punkt startu, bo oznacza, że nie musimy nic wymyślać w układzie napędowym, tylko przepchnąć przez ten sam silnik więcej powietrza i paliwa.
Sufit jest znany i twardo udokumentowany: 340 KM / 680 Nm na seryjnych wtryskiwaczach i seryjnej pompie CP3. Potwierdzają go dwa niezależne pomiary — dyno w Austrii pokazujące 340 PS na hybrydowej turbinie ETK z intercoolerem i czujnikiem 4 bar oraz niezależny pomiar stage 2 na poziomie 308 hp / 677 Nm. Powyżej tej granicy zaczyna się Stage 3, który wymaga pompy wysokociśnieniowej i wtryskiwaczy z OM628 (4.0 CDI) — pozycji za kilkanaście tysięcy złotych, czyli poza tym progiem. Ten build celowo zatrzymuje się pod sufitem i nie obiecuje niczego więcej.
Deklaruję 330 KM / 670 Nm, nie 340/680, z dwóch powodów. Po pierwsze, publikowane mapy na 340+ KM powstawały zwykle po usunięciu EGR — my EGR zostawiamy sprawne, bo auto ma przechodzić przegląd, a to kosztuje kilka procent w zakresie średnich obrotów. Po drugie — i to jest najmocniejszy argument, ustalony dopiero na etapie weryfikacji — referencyjny przejazd 340 PS odbył się na układzie wydechowym BEZ KATALIZATORA. My kat zostawiamy, bo bez niego nie ma przeglądu, a jego przeciwciśnienie na pełnym doładowaniu kosztuje realne kilka procent mocy szczytowej. Deklaracja poniżej sufitu bazy wiedzy ma więc konkretną przyczynę techniczną, a nie jest tylko asekuracją. WMI dokłada realnie 10-15 KM przez zdjęcie ograniczenia temperatury spalin z mapy, ale traktuję to jako margines bezpieczeństwa, nie jako obietnicę na papierze.
Łańcuch modyfikacji:
- Turbina hybrydowa GT2359V (1699 zł, core-exchange, Wrocław) — kute koło sprężarki KTS, wirnik turbiny z wersji AMG, rozwiercany wlot kolektora, łożysko oporowe 360 stopni. Geometria zabudowy jak w seryjnej, więc wchodzi bez adaptacji. To serce builda i jednocześnie jego największy hack cenowy: ta sama funkcja z litewskiego ETK kosztuje 5-7 tysięcy.
- Intercooler z dawcy (149 zł + silikony) — rdzeń z Mercedesa 3.0 CDI OM642 / Sprintera zamiast kupowanego kitu. Przy 2,2-2,4 bar seryjny rdzeń oddaje powietrze o 30-40 stopni za ciepłe, a na dieslu gorący dolot przekłada się wprost na temperaturę spalin i dymienie.
- Czujnik ciśnienia doładowania 4 bar — seryjny kończy zakres w okolicy 2,5 bar absolutnych i na stage 2 wysyła ECU w tryb awaryjny.
- Downpipe 76 mm z metalowym katalizatorem 100 cpsi, spawany TIG we własnym zakresie (gotowego pod W211 CDI po prostu nie ma w sprzedaży — sprawdzone). Katalizator ZOSTAJE, tylko zmienia wypełnienie na mniej oporowe.
- WMI — wtrysk wody z metanolem 50/50, progresywny od 1,2 bar, z pompy membranowej za 150 zł, zbiornika 5 l i sterownika PWM. Na dieslu nie chodzi o odporność na spalanie stukowe, tylko o obniżenie temperatury dolotu i spalin o 60-100 stopni oraz o wyraźnie mniejsze zadymienie przy pełnym obciążeniu. To pozycja, która jednocześnie dokłada moc i pomaga przejść badanie techniczne.
- Kalibracja ECU EDC16 i TCU 722.6 na hamowni podwoziowej — jedyna droga, bo mapa musi być pisana pod tę konkretną turbinę i ten konkretny stan wtryskiwaczy.
Pułapki, które ten build opłaca
Skrzynia 722.626 przy 670 Nm. Baza wiedzy podaje rating rodziny 722.6 do 1000 Nm, ale ta liczba dotyczy wariantów pod V12 — z inną liczbą lamel i większym konwerterem. Wariant dieslowski R6 leży niżej i realnego limitu praktycznego nie udokumentowało żadne źródło, które znalazłem. Najbliższy sensowny punkt odniesienia: 722.6 w E55 AMG W211 przenosi fabrycznie 700 Nm, czyli konstrukcja jako taka daje radę, tylko w mocniejszej specyfikacji pakietu sprzęgieł.
Rozwiązanie w tym budżecie jest pragmatyczne, nie heroiczne: świeży ATF 134 z filtrem i miską, nowa płytka przewodząca z konektorem 13-pin, dodatkowa chłodnica ATF wpięta szeregowo w powrót i kalibracja TCU podnosząca ciśnienie w sprzęgłach. Ten ostatni punkt jest obowiązkowy z powodu, o którym często się zapomina: sterownik skrzyni ma własną tablicę dopuszczalnego momentu i bez jego przeprogramowania po prostu zażąda od ECU redukcji dawki na wyższych biegach — cały stage 2 zniknie w mapie TCU. Podniesione ciśnienie skraca też poślizg lamel przy zmianie biegu pod obciążeniem, co realnie chroni pakiet K1/K2.
Czego nie robimy: nie przebudowujemy korpusu zaworowego ani nie wkładamy lameli z AMG (3-5 tys. zł). Kalkulacja jest prosta — sprawna skrzynia zamienna 722.626 kosztuje dziś 1900 zł. Taniej jest jeździć na serwisowanej i wymienić w razie czego, niż prewencyjnie przebudowywać. Uczciwie: przy regularnym korzystaniu z pełnego momentu spodziewaj się tematu pakietu sprzęgieł w perspektywie 60-100 tys. km.
SBC. Największa pułapka W211 przed liftem i pozycja, którą trzeba sprawdzić PRZED zakupem, nie po. Hydrauliczna pompa hamulcowa ma wewnętrzny licznik cykli; po przekroczeniu limitu auto wchodzi w tryb awaryjny z błędem C249F. Przy 460 tys. km licznik jest wysoko. Reset testerem STAR/Xentry mieści się w pozycji hamulcowej (150-300 zł), ale wymiana pompy to 1200-2500 zł, których w progu 20k nie ma. Jak to sprawdzić, nie mając własnego Xentry: mobilny diagnosta MB z testerem na miejscu oględzin, 100-150 zł, standardowa usługa ogłaszana na OLX i grupach facebookowych. Jedna wizyta daje odczyt licznika SBC, wydłużenie łańcucha rozrządu i adaptacje wtryskiwaczy — czyli trzy największe niewiadomej tego egzemplarza za 3% ceny auta. Jeśli licznik jest już przekroczony — nie kupuj tego egzemplarza, kup następny. Drugi skutek SBC: układu nie da się odpowietrzyć bez testera, więc wymiana płynu hamulcowego wymaga wizyty u kogoś z Xentry.
Hamulce. Tu akurat baza gra na naszą korzyść. 330×32 mm wentylowane z przodu (ten sam układ co w E500) plus SBC budujące ciśnienie elektrycznie to sprzęt przewymiarowany względem 330 KM. Żadnego big brake kitu — wystarczą nowe tarcze i klocki o wyższym współczynniku tarcia oraz płyn o wysokiej temperaturze wrzenia. Pieniądze idą na turbinę.
Wał napędowy. Klasyczna zapominana pozycja: dwuczęściowy wał z dwiema tarczami elastycznymi i łożyskiem podporowym. Przy 460 tys. km guma jest popękana, a 670 Nm ją dokończy — objawia się szarpnięciem przy ruszaniu i wibracją przy 100-120 km/h. Komplet w budżecie. Most i półosie zostają seryjne, bo E55 z 700 Nm jeździ na tym samym.
Zawieszenie. S211 to kombi, więc ma fabrycznie pneumatyczną tylną oś z regulacją poziomu. Miechy po 20 latach pękają, sprężarka pracuje bez przerwy i się spala (kolejne 800-1500 zł). Para miechów jest w budżecie. Jeśli trafisz na egzemplarz z pełnym Airmatic DC (także przód) — build wymaga przeliczenia o 1500-3000 zł w górę.
Wtryskiwacze i łańcuch. Przy tym przebiegu to nie są opcje. Test przelewów przed strojeniem jest warunkiem wstępnym: nierówny wtrysk na stage 2 to dymienie i oblany pomiar zadymienia. Łańcuch mierzymy Xentry (odchyłka położenia wałka rozrządu) i wymieniamy metodą „na przeciąg" bez zdejmowania głowicy — 15 godzin i 1500 zł robocizny mniej, ale zero marginesu na błąd.
Legalność bez ściemy
To nie jest swap, więc nie ma procedury wymiany silnika. Zmienia się turbina i wydech — to zmiana konstrukcyjna, po której należy wykonać dodatkowe badanie techniczne w SKP (82 zł plus opłata ewidencyjna). Wpis mocy w dowodzie pochodzi z homologacji typu i sama zmiana oprogramowania nie daje urzędowi podstawy do jego korekty; przy udokumentowanej zmianie sprzętowej wpis jest możliwy, ale w praktyce polskiej wiele takich aut jeździ z liczbą fabryczną. Nie udaję, że to idealne — to po prostu stan rzeczy.
Realnym testem jest pomiar zadymienia. Dlatego ten build świadomie NIE usuwa EGR ani katalizatora, mimo że delete dałby więcej mocy i mniej pracy. Katalizator utleniający zostaje (zmienia tylko wypełnienie na metalowe 100 cpsi), EGR zostaje sprawne, mapa ma aktywny smoke limiter, a WMI pracuje na naszą korzyść przy pełnym obciążeniu. Założenie robocze przyjęte po weryfikacji: celujemy w k ≤ 1,5 m⁻¹, czyli ostrzejszy z progów stosowanych w PL (ten dla silników z elektronicznie sterowanym wtryskiem — OM648 z EDC16 i common rail najprawdopodobniej łapie się w tę kategorię niezależnie od rocznika 2004). Lepiej zaplanować mapę pod ostrzejszy próg i mieć zapas, niż odkryć różnicę na SKP. Praktyczna konsekwencja: po strojeniu, a PRZED wizytą na badaniu, robimy próbę na analizatorze zadymienia w dowolnej stacji diagnostycznej jako usługę pomiarową (30-60 zł) — jeśli wynik jest blisko granicy, wracamy do tunera na korektę, zamiast palić termin badania. Jeśli mimo to auto obleje pomiar, ścieżka ratunkowa to powrót na hamownię i zdjęcie dawki w zakresie 1500-2500 obr./min kosztem około 20 KM — nie wycinanie osprzętu.
Ubezpieczenie: zmianę zgłaszamy. OC działa niezależnie, ale AC przy niezgłoszonym tuningu mocy bywa odmawiane i to jest realne ryzyko finansowe, nie formalność.
Co odróżnia ten build
Trzy rzeczy. Po pierwsze, stosunek ceny modyfikacji do efektu: 1699 zł za turbinę, która robi całą różnicę między 204 a 330 KM, znalezione na polskim rynku regeneracji zamiast w zachodnim sklepie z kitami. Po drugie, uczciwa arytmetyka wieku — ponad połowa wydatków na części idzie nie na moc, tylko na opłacenie 460 tysięcy kilometrów, bo build, który po trzech miesiącach stoi na lawecie z rozciągniętym łańcuchem, nie jest tani. Po trzecie, świadoma rezygnacja z delete: to jest kombi z 670 Nm, którym da się pojechać na SKP bez modlitwy, a potem załadować rower i psa i wrócić do domu. Nie chodzi tu o rekord na papierze, tylko o auto, które codziennie działa i przy okazji wyprzedza wszystko, co stoi przed nim na jednopasmówce.