BMW E46 330d Touring — 215 KM i 480 Nm za 9998 zł z rezerwą
Zmiana bazy: dlaczego to nie jest E38 730d
Zlecenie brzmiało: E38 730d, tania limuzyna z dużym momentem, tuning w miejscu. Rynek 11 sierpnia 2026 odpowiedział twardo. Cała podaż E38 z silnikiem Diesla na OtoMoto to dwa ogłoszenia, a najtańszy 730d — rocznik 2000, 228 000 km — kosztuje 19 000 zł, czyli 190% całego progu. Kontrola drugim kanałem: OLX, zapytanie o 730d do 15 000 zł, dało jeden egzemplarz E38 z 2001 r. z przebiegiem 430 000 km za 12 900 zł. Limit tego progu na auto RAZEM ZE WSZYSTKIMI CZĘŚCIAMI wynosi 9091 zł. E38 730d przekracza go o 42% zanim kupimy jedną śrubę.
Nie da się tego obejść cięciami, bo nie ma czego ciąć — brakuje więcej niż wynosi cały budżet części. Zostały trzy drogi do tego samego silnika:
| Baza | Najtańszy realny egzemplarz | Werdykt |
|---|---|---|
| E38 730d | 12 900 zł (OLX, 430 tys. km) | Poza progiem o 3809 zł, zanim dokupimy cokolwiek |
| E39 530d | — | Zablokowana regułą dywersyfikacji (baza zajęta przez 20k-e39-m57-hybrid) |
| X5 E53 3.0d | 8 950 zł (OtoMoto, 310 tys. km) | Zostaje 141 zł na części. Do tego 2200 kg i AWD |
| E46 330d | 6 000 zł (OLX, 340 tys. km, manual) | Wybrana |
E46 330d to ten sam M57 pierwszej generacji, ten sam sterownik DDE 4.0 (Bosch EDC15C4), ta sama fabryczna moc 184 KM i ten sam moment 390 Nm co w 730d — tylko w nadwoziu, które waży 1690 zamiast ~1950 kg i kosztuje jedną trzecią tamtego. Fizyka zlecenia zostaje nietknięta, znika tylko ciężka limuzyna z modułami komfortu, których przy tym budżecie i tak nie byłoby z czego naprawiać.
Dlaczego akurat ten egzemplarz, a nie tańszy
Na rynku były dwa tańsze M57 gen1 i oba odrzuciłem po otwarciu karty ogłoszenia — nie po listingu, bo listingi kłamią.
5900 zł, E46 330(x)d Touring, dealer, 332 tys. km, skóra i xenon. Sto złotych taniej od wybranej bazy i lepiej wyposażony. Odpada, bo to automat — A5S 360R, czyli GM 5L40-E. Ta skrzynia była projektowana na 340 Nm, w wariancie BMW jest deklarowana na 360 Nm, a forumowa praktyka daje jej 400 Nm. Silnik daje fabrycznie 390 Nm. Ona pracuje na granicy seryjnie, zanim ktokolwiek podłączy laptopa. Stage 1 to dla niej wyrok, a typowy tryb awarii — pęknięta przepona solenoidu blokady konwertera i spalone sprzęgła — kosztuje więcej niż całe auto. Do tego 4x4: masa i przekładnia rozdzielcza w buildzie, w którym nie ma pieniędzy na własne błędy.
3900 zł, E46 330d sedan, manual, 452 tys. km. Dwa tysiące sto złotych oszczędności, czyli 68% budżetu części. Odpada, bo sprzedający pisze wprost: "uszkodzone jest turbo i kopci mocno na biało", odbiór na lawecie. Sama turbina to 500-1200 zł regeneracji plus transport, a biały dym przy padniętym turbo bywa objawem uszczelki pod głowicą albo rozpylaczy — czyli rachunku większego niż cały ten build.
Wybrany egzemplarz — E46 330d Touring, 2000, 340 000 km, manual, napęd na tył, 6000 zł, Gołcza — ma opis, który brzmi jak opis auta, a nie jak reklama: "normalnie się podnosi temperaturę, nie pobiera oleju ani płynu", "niedawno zrobione hamulce przód", do zrobienia "guma na wahaczu tył lewy, lusterko" i "poprawić oznaki korozji na lewym tyle". Dwie z tych rzeczy są pozycjami w budżecie. Trzecia — korozja — jest warunkiem zakupu: oględziny na podnośniku przed zapłatą, a korozja elementów nośnych oznacza odejście od auta, bo tego nie puści żaden diagnosta.
Skąd bierze się moc
Z jednego pliku. To cała tajemnica tego builda i jego jedyna droga nad podłogę progu.
Boost Factory opublikowało pomiar hamowniany dokładnie tej konfiguracji — E46 330d, silnik M57D30, sterownik Bosch EDC15C4, sam software, bez jednej zmienionej części: przed 183 KM i 423 Nm, po 215 KM i 538 Nm. Drugi warsztat z hamownią, V-Tuning, deklaruje dla tego samego auta Stage 1 na poziomie 215 KM i 465 Nm. Dwa niezależne polskie źródła zbiegają się na tej samej liczbie mocy, więc 215 KM biorę wprost z pomiaru i nie dodaję do niego nic — ani za intercooler, ani za serwis turbiny. Te dwie pozycje kupują powtarzalność wyniku i trwałość, nie szczyt wykresu.
To jest deklaracja konserwatywna, i tak ją należy czytać. Baza wiedzy projektu (m57.json) daje dla samego remapu pasmo 220-235 KM, a log dyno bliźniaczego E39 530d z tym samym silnikiem i sterownikiem to 235 KM. Deklaruję dolną, zmierzoną granicę.
Sufit tego silnika leży wyżej — 245 KM i 520 Nm — ale prowadzi do niego Stage 1+: turbina GT2556V albo GT2260V, czujnik MAP 3,15 bar i większy intercooler. Ten sam Boost Factory pokazuje na tym samym modelu 254 KM i 577 Nm po wymianie turbiny. To jest 1400-1830 zł sprzętu. Przy bazie za 6000 zł w progu 10 000 zł takich pieniędzy nie ma i nie będzie, i nie zamierzam udawać inaczej. Ten build zatrzymuje się tam, gdzie kończy się mapa.
Najważniejsza decyzja: moment w dół, nie w górę
Hamownia zmierzyła 538 Nm. Build deklaruje 480 Nm — i to jest celowe.
Ścieżka momentu w tym aucie ma trzy ogniwa i wszystkie trzy są seryjne, bo na wymianę któregokolwiek nie ma budżetu:
- Skrzynia ZF GS5-39DZ, pięciobiegowa manualna, nominał 390 Nm („39" w kodzie ZF to moment w Nm). Skorygowane w pass 3 — i to korekta na korzyść builda: pass 1 podawał tu S5D 320Z z nominałem 320 Nm, przeniesione przez analogię z wpisu E39 w bazie wiedzy i uczciwie oznaczone jako niepotwierdzone. Weryfikator ustalił, że S5D 320Z stoi za benzyną (330i, M3, Z3), a za dieslem M57 pracuje GS5-39DZ. Limiter 480 Nm to więc +23% nad prawidłowym nominałem — dokładnie tyle, ile silnik miał fabrycznie za tą samą skrzynią — a nie +50% nad liczbą wziętą z pomyłki. Rynek potwierdza zapas: na tę skrzynię sprzedaje się zestawy sprzęgła deklarowane na 650-800 Nm. Limitera mimo to nie podnoszę, bo ograniczeniem zostają dwa pozostałe ogniwa.
- Sprzęgło 240 mm, nowy zestaw organiczny. Przenosi 480 Nm bez sportowego docisku. Przy 538 Nm zaczyna się rozmowa o tarczy spiekowej za 726-799 zł samej tarczy, plus wzmocniony docisk — czyli o kwocie większej niż mapa i sprzęgło razem.
- Most 188 mm z otwartym mechanizmem różnicowym. Praktyka swapowa wycenia tę rodzinę na 450-500 Nm.
Trzy niezależne ograniczenia zbiegają się w tym samym miejscu. Limiter 480 Nm w mapie to +23% nad fabryką i dokładnie tyle, ile zmierzono na Stage 1 w E39 530d. Wyższa liczba wyglądałaby lepiej w katalogu i zabiłaby skrzynię — a wymiana skrzyni to ok. 1299 zł, których w tym progu nie ma.
To jest też powód, dla którego ten build musi stać na aucie z manualem. Automat nie przeżyłby nawet 480 Nm.
Na co idą pieniądze
Baza zjada 66% progu. Z pozostałych 3089 zł na maksimum tylko 800 zł to moc — reszta to warunek, żeby moc miała gdzie pracować:
- Mapa Stage 1 z hamownią, 650-800 zł. Jedyna rzecz, której nie robimy sami: EDC15C4 to sterownik z epoki sprzed wygodnego flashowania przez OBD i wymaga narzędzia oraz doświadczenia warsztatu. Zamówienie jest konkretne: podnieść doładowanie i dawkę, ściąć moment twardym limiterem do 480 Nm, zostawić EGR aktywny, utrzymać limiter dymu.
- Sprzęgło 240 mm, 659-689 zł. Ceny odczytane z karty produktu dla dokładnie tego auta: LuK 659 zł, Valeo 689 zł, Sachs 759 zł. Fabryczne sprzęgło ma za sobą 340 000 km, a moment rośnie o 23% — to nie jest opcja. Koło dwumasowe mierzymy przy zdjętej skrzyni i reużywamy, jeśli mieści się w specyfikacji.
- Serwis geometrii turbiny, 100-150 zł. Wygląda na drobiazg, a jest warunkiem działania mapy. Zakoksowany mechanizm VNT po 340 000 km oznacza spadek doładowania i tryb awaryjny zamiast 215 KM. Rdzenia turbiny nie ruszamy — fabryczna GT2256V uniosła 215 KM na hamowni Boost Factory.
- Intercooler z dawcy, 150-240 zł. Jedyny power-adder, na jaki stać ten próg, i wzięty prosto z doktryny BRIEF-u: zamiast chłodnicy tuningowej bierzemy większy fabryczny intercooler z cięższego auta z tej samej rodziny — E39 530d albo X5 E53 3.0d. Dwa wsporniki z płaskownika, na śruby, bez spawania.
- Kolektor ssący, 110-160 zł, pozycja warunkowa. Klapki wirowe w M57 pękają i wpadają do cylindra, a rachunek to 4000-8000 EUR. Uczciwie: nie potwierdziłem, czy egzemplarz z 2000 roku w ogóle je ma — wczesne M57 bywają bez. Sprawdzenie zajmuje kwadrans przy zdjętym kolektorze, a kanały i tak trzeba wyczyścić z nagaru przed podniesieniem doładowania.
- Chłodzenie, hamulce, obsługa, zawieszenie, badanie — 760-1050 zł. Nuda, która decyduje o tym, czy autem da się dojechać do pracy przez rok.
Czego ten build świadomie nie kupuje
To jest lista, na którą patrzy się dłużej niż na listę zakupów, bo ona mówi, gdzie są granice progu:
- Stage 1+ (turbina + MAP 3,15 bar): +1400-1830 zł. Kupiłoby 245 KM. Poza progiem.
- WMI: 380-500 zł. Pomogłoby na zadymieniu i dołożyłoby kilkanaście KM. Nie mieści się — i dlatego go tu nie ma, zamiast udawać, że się zmieścił.
- Pełne zawieszenie: 800-1500 zł. E46 po 340 000 km ma zużyte amortyzatory i tuleje wahaczy przednich. Naprawiamy wyłącznie usterkę wskazaną w ogłoszeniu. To jest największa uczciwa dziura tego builda.
- Chłodnica wody: 250-400 zł. Zakład oparty na deklaracji sprzedającego o stabilnej temperaturze i braku ubytku płynu.
- Tarcza spiekowa sprzęgła: przy limiterze 480 Nm zbędna.
Przegląd i zadymienie
To najprostszy formalnie build w katalogu i to jest jego przewaga na progu, na którym nie ma pieniędzy na urzędy. Silnik się nie zmienia — ten sam typ, ten sam numer, ta sama pojemność. Nie ma procedury wymiany silnika, nie ma badania zgodności z warunkami technicznymi, nie ma opinii rzeczoznawcy, nie ma wpisu do dowodu. Katalizator zostaje, wydech nietknięty, DPF-u w Euro 3 nie ma, hałas nie jest tematem.
Zostaje jedno realne ryzyko: pomiar zadymienia metodą swobodnego przyspieszania. Katalog ma tu dwie różne, nierozstrzygnięte wykładnie — 3,0 m⁻¹ dla turbodiesla sprzed 1.07.2008 (przyjęte w buildzie E39) i ostrzejsze 1,5 m⁻¹ dla silników z wtryskiem sterowanym elektronicznie (przyjęte roboczo w buildzie W211). Auto z 2000 roku łapie się na łagodniejszy próg rocznikowo, ale EDC15C4 to wtrysk elektroniczny. Nie rozstrzygnąłem tego i nie udaję, że rozstrzygnąłem — projektuję pod ostrzejszy próg i traktuję łagodniejszy jako zapas.
Przesłanki, że się uda, bez obiecywania wyniku: Boost Factory opisuje dokładnie tę mapę na dokładnie tym aucie jako dającą "całkowicie bezdymną charakterystykę pracy", a drugą realizację na tym modelu jako "program bezdymny"; limiter 480 Nm zamiast 538 Nm to mniej paliwa na obrót w zakresie pomiaru; większy intercooler ścina temperaturę ładunku; katalizator i EGR zostają. Świadomie nie wyłączamy EGR programowo, mimo że publikowany Stage 1 to obejmował — przy pełnym obciążeniu EGR i tak jest zamknięty, więc 215 KM na tym nie traci, a auto zostaje w fabrycznej konfiguracji emisyjnej.
Procedura jest obowiązkowa, nie zalecana: po zmapowaniu jedziemy na SKP na próbę dymomierzem jako usługę (30-60 zł, jest w budżecie), przed terminem badania właściwego. Przy przekroczeniu wracamy do warsztatu i zdejmujemy dawkę w zakresie swobodnego przyspieszania kosztem kilku KM — nigdy nie usuwamy osprzętu emisyjnego.
Co odróżnia ten build
Dziewięć buildów katalogu opowiada, jak dołożyć moc. Ten opowiada, ile mocy wolno wypuścić, żeby seryjne ogniwa ją przeżyły — i jest pierwszym, w którym deklarowana liczba jest niższa od zmierzonej, bo tak kazała skrzynia. Jest też jedynym, który nie wymaga ani jednej wizyty w urzędzie: nie ma tu swapu, jest 6000-złotowe kombi z żeliwnym R6, jeden plik i 42 godziny w garażu, z których 12 to skrzynia w dół.
Rezultat: 215 KM i 480 Nm w aucie, które wozi rodzinę i psa, przy 7,4 s do setki i 9998 zł na liczniku razem z dziesięcioprocentową rezerwą. Podłoga progu — 200 KM i 380 Nm dla diesla — jest przekroczona z zapasem 7,5% na mocy i 26% na momencie, i przeżywa całą listę cięć aż do punktu 7. Dopiero rezygnacja z mapy zabija build, i dlatego jest opisana jako kill, a nie jako oszczędność.